Smd ve cob Led

COB ve SMD LED Işık arasındaki fark:

Daha iyi kullanım, daha fazla çok yönlülük ve daha verimli güç kullanımı için LED ışıklar sürekli olarak geliştirilmektedir. LED lambaların farklı modelleri geleneksel akkor lambalara göre oldukça popülerdir, çünkü daha az enerji kullanımı ile yaklaşık 25 kat daha uzun süre dayanabilirler.

Enerji verimliliği ve çok yönlülük gereksinimlerinize bağlı olarak SMD ve COB tipleri arasında seçim yapabilirsiniz. COB ve SMD LED Işıkları, özellikleri ve yarı iletkenleri açısından farklılık gösterir.

SMD veya “Yüzeye Monte Cihaz” LED’leri, piyasadaki en yaygın LED’lerdir. LED çipi, bir baskılı devre kartına kalıcı olarak takılır ve çok yönlülüğü nedeniyle oldukça popülerdir. Ampulleri ve dize ışıklarında ve hatta cep telefonunuzdaki bildirim ışığında bile bulabilirsiniz.

SMD LED çipleri çeşitli boyutlarda geliştirilir. SMD LED, 5 mm genişliğindeki SMD 5050 gibi karmaşık tasarımlara sahip yongaları barındırabilir. Öte yandan SMD 3528, 3,5 mm genişliğindedir. SMD çipleri küçük, düz, kare bilgisayar çipinin tasarımına neredeyse yakındır.

SMD LED çiplerinin belirgin özelliklerinden biri, sahip oldukları kişi ve diyotların sayısıdır.

SMD LED çipleri sadece iki kontaktan daha fazlası (klasik DIP LED’den farklı kılan) olabilir. Tek bir çip üzerinde 3 diyot olabilir, her diyot bireysel bir devreye sahiptir. Her bir devrede, bir çipte 2, 4 veya 6 ‘ya giden bir katot ve bir anot bulunur.

Bu konfigürasyon, SMD çiplerinin daha çok yönlü olmasının sebebidir (SMD ve COB karşılaştırması). Çip, kırmızı, yeşil ve mavi bir diyot içerebilir. Bu üç diyotla, çıkış seviyesini ayarlayarak hemen hemen her renk oluşturabilirsiniz.

SMD çiplerinin de parlak olduğu bilinir. Watt başına 50 ila 100 lümen üretebilirler.

LED, COB veya “Chip on Board” teknolojisindeki en yeni gelişmelerden biri, daha verimli bir enerji kullanımıdır. SMD gibi, COP yongaları da aynı yüzeyde çoklu diyotlara sahiptir. Ancak LED ışık COB ve SMD arasındaki fark, COB LED’lerinin daha fazla diyota sahip olmasıdır.

COB çipleri genellikle 9 veya daha fazla diyota sahiptir. COB çiplerinin ayrıca diyotların sayısından bağımsız olarak sadece 1 devresi ve 2 kontağı vardır. Bu basit devre tasarımı, COB LED ışığının panel benzeri görünümüdür (diğer yandan SMD ışığı, daha küçük ışıkların bir topluluğu gibi görünür).

Ancak SMD’nin aksine, COB LED ışıkları renk değiştiren ampuller veya ışıklar oluşturmak için kullanılamaz. Bunun nedeni sadece 2 kontak ve 1 devre olmasıdır. Renk değiştirme efekti oluşturmak için çoklu kanallar gereklidir. Bu nedenle, COB LED ışıkları tek renkli uygulamalarda etkilidir, ancak çok yönlü bir teknolojide değildir.

COB ve SMD LED Lights farklılığının bir başka yönü de enerji kullanımında. COB, daha iyi lümen-watt oranları ve ısı verimliliği için bilinir. Bu, COB LED’lerinin ve çiplerin soğutma seramik yüzeyinin tasarımıyla ilgili dir.

Öncelikle, LED ile yapılan spot ışıklar ve diğer aydınlatma ışıkları gibi ağır iş teknolojisi standart değildir, çünkü bu tür yüksek lümen çıkışı üretmek için birden çok LED kaynağına ihtiyacınız vardır.

Fakat şimdi, COB çipleri daha az enerji ile çok miktarda lümen üretebilir. Cep telefonunuzun flaşı veya nokta vuruşlu kamera gibi her türlü ampul ve uygulamada bulabilirsiniz. Menzili, watt başına en az 80 lümen ile daha yüksektir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Teklif Al / Ekran Fiyatı Hesapla