İç Mekan LED Ekran – Indoor LED Ekran

İç mekanda genelde geniş alanlarda uzak mesafeden ve yan açılardan net görüntü alabilmek için son yıllarda LCD’lerin yerini led ekran almışlardır. Ekranın görülebileceği mesafeye ve ekranın boyutuna göre farklı piksel aralığında ürün seçilebilmektedir.

İç mekanlarda önceki yıllarda ağırlıklı olarak P5 ve P4 kullanılmakla birlikte son dönemde P3, P2,5, P2 hatta P1,86 panellerde tercih edilmeye başlanmıştır. Bazı özel projelerde ise P1,66, P1,53 ve P1,25 paneller kullanılmaktadır(Led Ajans masaüstü menüboard / menüboard led ekranlarında ağırlıklı olarak P2 kullanmakla birlikte özel istek üzerine P1,25 paneller kullanmıştır). Yine daha önceki yıllarda P6 panel ile P5 panel arasındaki maliyet fiyatının çok yakın olması sebebi ile P6 paneller çok tercih edilmekte iken; gelişen Led ve Led Ekran teknolojisi ile birlikte piyasada P6 panel artık neredeyse Led Ekranlarda hiç kullanılmamaktadır, P5 paneller ise daha büyük ölçüde yapılan Led Ekranlarda veya daha düşük bütçeli işlerde tercih edilmektedir. Ledajans olarak İç mekan / indoor Led Ekranlar da ağırlıklı olarak P2 ve P2,5 modüller kullanmaktadır, modül satışlarında ise en fazla P2,5 indoor Led Ekran modülleri satmaktadır. Poster Led Ekran / Raket Led Ekran larda ağırlıklı olarak 64×160 cm ve 64×192 cm dikey, mıknatıslı/magnetli yapıda kasalar ile beraber P1,86, P2 ve P2,5 RGB led modülleri kullanılmaktadır. İç mekan Led Ekranlar da sadece processor yardımı ile canlı yayın gösterimi yapılabilmekte iken; Led Ekran kontrol kartı üreten şirketlerin (Novastar ve Huidu gibi) asenkron özellikli kartlarına processor özelliği eklemeleriyle birlikte, Led Ekran kontrol kartları hem senkron hem asenkron özelliğine bürünerek processor olmadan ölçülendirme yaparak canlı yayın verebilecek duruma gelmişlerdir.Bu Led Ekran kontrol kartlarına örnek olarak Novastar TB1, TB2, TB3, Tb4, Tb6, Tb8 Taurus serisi kartlar ile, Türkiye’de ki Led Ekranlarda çoğunlukla kullanılan Huidu serisi HD-A4, A5, A6 serisi Led Ekran kontrol kartlarını gösterebiliriz. Ekleme yapacak olursak Huidu firması, söz konusu A4,A5 ve A6 Led Ekran kontrol kartlarına getirdikleri yeni özellik ile bir Led Ekran da canlı yayın ve daha hafızasına yüklenmiş video resim vb. görüntüleri aynı anda gösterebilmektedir, bu şekilde Led Ekranlar pixel ölçülerine ayrılarak farklı amaç ile farklı görüntüler için kullanılabilirler. ilave olarak tercihe göre ses sistemi, ısı sensörü , nem sensörü, rüzgar sensörü, basınç sensörü, entegre edilebilmektedir. İç mekan led ekranlarda genelde  ince kasalı ve gürültüsüz olması için fansız smps tercih edilmektedir. İç mekan / indoor Led Ekran lar tarama/scan oranının artması ve kullanılan ledlerin daha düşük akım çekmesi sebebi ile daha az güce doğal olarak daha az power supply / güç kaynağı adaptöre ihtiyaç duymaktadırlar, genel olarak iç mekan Led Ekran larda 8 adet indoor / iç mekan Led Ekran modülü için 1 adet 200-5 (40 amper) power supply / güç kaynağı adaptör kullanılmaktadır.

Led Ajans olarak Led Ekran larımızda Youyi ve GKGD markalı adaptörler kullanmakla birlikte, özel isteğe göre bazı Led Ekran projelerinde Meanwell marka güç kaynağı adaptörlerde kullanmaktayız.

Led ekran panellerinde kullanılan led çipleri için bütün firmalar Nationstar markasının kullanıldığını söylemektedirler ve hemen hemen bütün firmalar yüksek ışık şiddetine sahip led chipler kullanıldığını söylemektedirler. Bu yüzden led ekran ihtiyaçlarımızı karşılarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar:

  • Firma tecrübesi ve güvenirliği (Taahhüt ettiği ürünü üretmesi ve satış sonrası destek açısından)
  • Kullanılacak güç kaynaklarında verim, pfc değeri, kısa devre ve akım koruma özelliklerinin derecesi.
  • Kullanılacak paneldeki led çipi, led kılıf , sürücü entegresi ve taramasına (scan)  dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Led panel sürücü entegrelerinin  refresh (yenileme hızı) hızına dikkat edilmelidir.
  • Kablolama yöntemi ve kablo kesitlerine dikkat edilmelidir.

Led ekranlarda kontrol sistemi olarak birçok marka kart tercih edilebilmelidir. Asenkron ürünlerde Huidu (HD)  kartlar ön plana çıkarken, senkron ürünlerde Nova ve Linsn ön plana çıkmaktadır.  Bu üreticilerin hepsinin processor bağlantı imkanı vardır.

Huidu kartlarda  HD-C36C ve HD-C16C ön plana çıkarken büyük ebatlı ürünlerde receiver  ile entegre çalışan A3, A4, A5 VE A6 ön plana çıkmaktadır fakat; eski seri olan A601, A602 ve A603 bazı Led Ekran projelerinde kullanılmaya devam etmektedir. İsteğe göre bu Led Ekran kartlarına wifi,gps, 4g ve sensörler ilave edilebilmektedir bu Led Ekran kartlarının diğer A serisi huidu Led Ekran kartlarından tek farkı processor özelliği olmaması nedeni ile canlı yayınlarda ilave processor ihtiyacı duymalarıdır.

Linsn kartlarda Sender olarak T802 üretimi sona erdiğinden dolayı Linsn kullanılarak yapılacak Led Ekran larda T921 serisi sender kartlar kullanılmaktadır, en büyük özelliği ise Led Ekran da kullanılan rgb modüllerin tarama / scan dosyasını geri okuyabilmesidir, Receiver olarak RV908 ön plana çıkmaktadır.

Nova kartlarda Sender olarak MSD300, MSD600 Led Ekran kontrol kartları asenkron ve processor özellikli taurusu serisi Led Ekran kartları nedeni ile yeni üretilen Led Ekranlarda çok fazla tercih edilmemektedir. Receiver olarak MRV332 ve MRV336 ön plana çıkmaktadır.

Son dönemde RGB Led modüllerde Piksel boyutunun küçülmesi ve çözünürlüğün artması, tabi fiyatlarında önceki yıllara oranla düşmesi nedeni ile daha düşük piksel li Led Ekran üretimi artmıştır, bu Led Ekranlar iç mekanda olduklarından dolayı çok fazla yer kaplamamaları gerektiğinden , mıknatıslı / magnetli sistemler daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır, mıknatıslı / magnet li sistemlerde Türkiye’deki Led Ekranlarda genellikle profiller ile yapılan Led Ekran kasaları kullanılırken , Çin ve Avrupa’da daha çok mg cabinet dediğimiz kendinden magnetli / mıknatıslı kasalar daha fazla tercih edilmektedir.

Yukarıda anlattığım Led Ekran bilgilerinde geçen RGB modüller daha çok Led Ajans olarak satışını yaptığımız RGB led modüller ile yapılabilecek Led Ekranlar için daha çok geçerlidir.

Dünya’da azımsanmayacak kadar Led Ekran kiralama sistemi bulunmaktadır. Bu sistem Led Ekranlar daha çok Rental Led Ekran olarak adlandırılmaktadır. 

İç mekan / indoor kiralamada kullanılan Rental Led Ekran lar da çoğunlukla P3,91 P2,9  P2,6 P1,9 RGB Led Modüller tercih edilmektedir. Bu Rental Led Ekran modülleri genellikle 250×250 mm boyutunda olmakla beraber , 50×50 cm ve 50×100 cm ölçüsünde die cast aluminum dediğimiz rental led ekran kasaları kullanılmaktadır. Bu kasalarda kilit sistemi ve hanging bar düzeneği olduğundan, ayrıca kablolar plug-in / power icon soketli kablolar kullanıldığından dolayı kurulumu çok basit ve çok hızlı ca yapılmaktadır.

Son olarak son dönemin gözdesi Flexible Led Modüller ile üretilen oval,silindir, yarım daire, köşeli geçişler, dalgalı alanlar vb.   alanlarda kullanılan Led Ekran sistemleri fazlaca tercih edilmeye başlamıştır. Led Ajans olarak çoğunlukla P2,5 esnek modül / flexible modül ithalatı yapmaktayız ve bu modüller ile ihtiyaç olan Led Ekran ları üretmekteyiz. Flexible modülleri en büyük özelliği ismindende anlaşıldığı gibi çok esnek yapıda olmasından dolayı yatay da istediğimiz şekle girebilmesi ve kendinden mıknatıslı / magnetli olmasıdır. Flexible modüller / esnek modüller tarama/scan olarak 1/32 veya 1/64 üretilmektedirler.

Sizde Led Ekran alacağınız zaman 21 yıldır Led Ekran sektörü içinde olan ve sektörünün ithalatta, ihracatta ve Led Ekran çözümlerinde lider firmalardan birisi olan Ledajans ı görmeden aramadan sakın karar vermeyin ve Led Ekran almayın, 7/24 www.ledajans.com ve www.ledarabul.com sitelerimizden ürün teknik özelliklerini , programları, tarama dosyalarını, kasa üretimi için gerekli olan dwg(delik dosyası) dosyalarını, kullanım videolarını, Led Ekran video galerimizi (https://www.youtube.com/channel/UCQt5HAPKC0tsJYGvVEL5MoA)  ve güncel perakende fiyatlarını bulabilirsiniz.

Teklif Al / Ekran Fiyatı Hesapla