P10 Panel

Ülkemizde 2000 yılları itibariyle üretilmeye başlanan led tabelalar, bilgisayar programlı olarak ortaya çıkmışlardır. Ledli ürünlerin dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeni olması nedeni ile maliyetlerin yüksek olması, yazılım yönünün ağır ilerlemesi ve de müşterilerin ürünü tanımamasından dolayı ürün maliyeti ve sürüm sayısından dolayı Led Tabela, kayan yazı maliyetleri çok yüksek durumda idi.
Led Tabelalar, kayan yazılar çok yayılmadan önce yani 2007-2008 yıllarına kadar kayan yazı, akar yazı veya yürüyen yazı olarak adlandırılırdı.
2010 yılına kadar piyasada yer alan Led Tabelalar elektronik baskı devre kartı yani PCB’ lerin bir tekniker veya mühendisin şema çizimi ile bastırılması ve üzerine led, entegre, direnç ve yerine göre transistör montajı yapılması ile led panel halinde üretilirdi.
2007-2008 yılından itibaren Led Tabelaların piyasada pahalı bulunmasından dolayı daha çok reklam piyasasında yer bulan dekota, forex veya plexglass üzerine delikler açılması ve ledlerin el ile yerleştirilmesi yöntemi ile yeni diyebileceğimiz ucuz Led Tabelalar piyasadaki yerini almışlardır.Bu Led Tabelaların eksik kalan yanı ise üretim aşamasında sabit olarak döşenen led harf yapısının ve led renginin değişememesidir. Bu nedenle eski ismi ile kayan yazıların yani Led Tabela, kayan yazıların yerini alamamışlardır.
2010 yılı itibari ile, 16 cm x 32 cm P10 panel dediğimiz grafik tabanlı, çift açılı led kullanılan, güneşe karşı kapak ile önlem alınmış, suya karşı epoksi kaplama yapılmış ve en önemlisi de soketli sistem desteği ile modüler yapıda üretilen led paneller ülkemiz piyasasındaki yerini almıştır.
Led paneller ile üretilen Led Tabelalar, kayan yazılar 6 renk olarak ülkemizde kullanılmakta olup kolay işçilik yapısı ve mühendislik gerektirmeyen yapısı ile yeni sektör arayışında olan birçok firmanın hızla Led tabela sektörüne kaymasına ve bağlantılı olarak piyasaya çok hızlı yayılmaya başlamıştır.
Led Tabela, kayan yazıda kullanılan paneller 16 cm x 32 cm matris yapısında P10 çözünürlükte olup kırmızı P10, yeşil P10, beyaz P10, sarı P10,mavi P10 ve kırmızı-yeşil P10 panellerdir.
Led Tabela , kayan yazıda kullanılan P10 panellerin toplam led sayısı 512 olup, 74hc595 shift register ve 74hc245 buffer entegresi kullanılmıştır. Satır sürücüsü olarak APM4953 mosfetleri kullanılmıştır.
Led Tabelalarda kullanılan P10 led panellerde data kablosu olarak 16lı flat kablolar kullanılmaktadır.Her bir panele DC5V bağlanması gerekmektedir.
Led Tabelalara bilgi girişi kullanılan kontrol kartına göre değişkenlik göstererek USB, RS232, RS485, WIFI, WIRELESS ve GSM aracılığı ile yapılabilmektedir. ledajans.com

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Teklif Al / Ekran Fiyatı Hesapla